Welcome to EverybodyWiki 😃 ! Nuvola apps kgpg.png Log in or ➕👤 create an account to improve, watchlist or create an article like a 🏭 company page or a 👨👩 bio (yours ?)...

DSU-distrikter

Fra EverybodyWiki Bios & Wiki
Skift til:navigering, søgning

DSU-distrikter er den regionale inddeling af Danmarks Socialdemokratiske Ungdom, som lokalafdelingerne indgår i.

Distrikter[redigér]

På DSU's kongres i 2008 besluttede man at nedlægge DSU's fem hidtidige regioner og oprette ti nye "distrikter" med grænser efter storkredsene.

DSU Distrikt Nordjylland[redigér]

Formænd for Distrikt Nordjylland:

  • 2008-2008: Lise Lundholm Pedersen, DSU Aalborg
  • 2008-2009: Morten Kjær Thomsen, DSU Aalborg
  • 2009-2010: Lasse Storgaard, DSU Aalborg
  • 2010-2010: Morten Ryom, DSU Aalborg
  • 2010-2012: Esben Korsgaard Poulsen, DSU Aalborg
  • 2012-2013: Sofie Berg Axelsen, DSU Aalborg
  • 2013-2014: Amalie Made, DSU Aalborg
  • 2014-2014: Esben Korsgaard Poulsen, DSU Aalborg
  • 2014-2015: Simone Strandsbjerg, DSU Hjørring
  • 2015-2016 Rasmus Winther Graversen, DSU Aalborg
  • 2016-2018: Alexander Bertelsen, DSU Aalborg
  • 2018- : Morten Frederiksen, DSU Aalborg

DSU Distrikt Østjylland[redigér]

Formænd for Distrikt Østjylland:

  • 2008-2009: Allan Gjersbøl, DSU Aarhus.
  • 2009-2012: Allan Lyngs Kjærgaard, DSU Aarhus.
  • 2012-2014: Nicklas Lauritzen, DSU Skanderborg.
  • 2014-2015: Jeppe Würtz Petersen, DSU Aarhus.
  • 2015-2016 Jesper Lind, DSU Randers.
  • 2016-2018: Alexander Küster, DSU Aarhus
  • 2018-2019: Katrine Evelyn Jensen, DSU Favrskov
  • 2019-: Stine Eiby, DSU Randers

DSU Distrikt Vestjylland[redigér]

Formænd for Distrikt Vestjylland:

  • 2009-2010: Louise Lund Henneberg, DSU Herning-Ikast-Brande
  • 2010-2012: Cecilie Bonderup Steffensen, DSU Viborg
  • 2012-2015: Mathilde Sørensen, DSU Holstebro-Struer-Lemvig
  • 2015-2016: Alexander Momtaz Jacobsen, DSU Viborg
  • 2016-2017: Caroline Amalie Hertel, DSU Viborg
  • 2017- 2017:Cecilie Sværke Priess, DSU København Nord (På daværende tidspunkt DSU Skive)
  • 2017-: Jonathan Juul, DSU Viborg

DSU Distrikt Sydjylland[redigér]

Formænd for Distrikt Sydjylland:

  • 2008-2009: Alexander Grandt Petersen, DSU Esbjerg
  • 2009-2010: Kaspar Hvid, DSU Vejle
  • 2010-2012: Kian Soleiman, DSU Esbjerg
  • 2012-2012: Ditte Christensen, DSU Aabenraa
  • 2012-2013: Kamilla Zingenberg, DSU Esbjerg
  • 2013-2013: Tine Gladys Zacho, DSU Sønderborg
  • 2013-2014: Andrea Friis, DSU Vejle
  • 2014-2015: Simon Nicolajsen Jørgensen, DSU Billund/Grindsted
  • 2015-2016 Tine Kjær Dideriksen, DSU Esbjerg
  • 2016-2018: Tobias Krogh Møller, DSU Fredericia
  • 2018-: Mads Hvidbjerg Kristensen, DSU Esbjerg

DSU Distrikt Fyn[redigér]

Formænd for Distrikt Fyn:

  • 2008-2009: Mads Madsen Henriksen, DSU Odense
  • 2009-2011: Kasper Højte, DSU Middelfart
  • 2011-2013: Amalie Pil Sørensen, DSU Odense
  • 2013-2014: Rasmus Schmøkel, DSU Odense
  • 2014-2015: Michael Nielsen, DSU Odense
  • 2015-2016: Oliver Dan Warwick, DSU Odense
  • 2016-2018: Lea Lindberg, DSU Odense
  • 2018-: Mads Hasseriis, DSU Kerteminde

DSU Distrikt Sjælland[redigér]

Formænd for Distrikt Sjælland:

  • 2006-2008: Kaare Dybvad, DSU Holbæk
  • 2008-2010: Pernille Van Kleef, DSU Slagelse
  • 2010-2012: Rebekka Abildtrup Hansen, DSU Lolland
  • 2012-2013: Frederik Vad Nielsen, DSU Holbæk
  • 2013-2014: Morgan Krüger, DSU Roskilde
  • 2014-2015: Mads Rothgarn, DSU Roskilde
  • 2015-2017: Sofie Kümpel, DSU Slagelse
  • 2017-2019: Signe Kaulberg Jespersen, DSU Roskilde
  • 2019-: Rosemarie Nørgaard Visby, DSU Slagelse

DSU Distrikt Københavns Omegn[redigér]

Formænd for Distrikt Københavns Omegn:

  • 2008-2011: Cecilie Svane, DSU Herlev
  • 2011-2014: Camilla Pedersen, DSU Gladsaxe
  • 2014-2015:Martin Lethan Albrechtsen, DSU Høje-Taastrup
  • 2015-2017: Jacob Ruben Hansen, DSU Glostrup-Albertslund
  • 2017-2018: Sune Schou Holm, DSU Herlev
  • 2018-: Carl Emil Lind Christensen, DSU Ballerup

DSU Distrikt København[redigér]

Formænd for Distrikt København:

  • 2008-2009: Peter Bøgh, DSU København City
  • 2009-2010: Casper Jørgensen, DSU København Nord
  • 2010-2012: Alexander Grandt Petersen, DSU Vesterbro
  • 2012-2014: Kasper Sand Kjær, DSU København Nord
  • 2014-2015: Simon Humberto Krog, DSU København Nord
  • 2015-2017 Nilly Taheri, DSU København City
  • 2017-2018: Sofie Brahe Liljedahl, DSU København Nord
  • 2018-2019: Marta Hoffmann, DSU København City
  • 2019-: Cecilie Sværke, DSU København Nord

DSU Distrikt Nordsjælland[redigér]

Formænd for Distrikt Nordsjælland:

  • 2008-2009: Sofie Rerup, DSU Hillerød
  • 2009-2010: Zacharias Polonius, DSU Furesø
  • 2010-2012: Jonas Witt Hansen, DSU Hillerød
  • 2012-2013: Alexander Blum Bertelsen, DSU Øresundskysten
  • 2013-2014: Andres Milling, DSU Frederiksværk-Hundested
  • 2014-2014: Caroline Egestad Wegener, DSU Hillerød
  • 2014-2014: Alexander Blum Bertelsen, DSU Øresundskysten
  • 2014-2017: Caroline Holdflod Nørgaard, DSU Rudersdal
  • 2017-2018 Emma Kimmer Bønneløkke, DSU Rudersdal
  • 2018-: Mia Fallentin, DSU Furesø

DSU Distrikt Bornholm[redigér]

(DSU Bornholm er både en afdeling og et distrikt)

  • 2011 - 2017: Maria Fromseier Kjærgaard, DSU Bornholm
  • 2017-: Mikkel Holm Tved, DSU Bornholm

Eksterne henvisninger[redigér]


This article "DSU-distrikter" is from Wikipedia. The list of its authors can be seen in its historical and/or the page Edithistory:DSU-distrikter. Articles copied from Draft Namespace on Wikipedia could be seen on the Draft Namespace of Wikipedia and not main one.